Mikroprocesory

  29 październik 2009
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

"Mózgiem" komputera jest procesor, określany także jako mikroprocesor lub jednostka centralna (ang. central processing unit CPU). Zadaniem procesora jest wykonywanie obliczeń i systemowych operacji przetwarzania. Stworzenie pierwszego mikroprocesora jest przypisywane Inletowi.

Stworzył on ten układ w 1971 r. i nazwany został 4004. Aktualnie firma Intel w dalszym ciągu dominuje na rynku procesorów, przynajmniej w części rozwiązań dla komputerów osobistych. Oznacza to, że wszystkie komputery kompatybilne ze standardem IBM PC są wyposażone w procesor firmy Intel lub procesor z nim kompatybilny, wyprodukowany przez jedną z wielu firm konkurencyjnych takich jak AMD lub VIA/Cyrix.

Dominacja Intela na rynku procesorów nie zawsze była oczywista. Pod koniec lat 70. dwa najbardziej popularne procesory przeznaczone dla komputerów osobistych nie byływyprodukowane przez nią. Komputery osobiste z tamtych czasów były przeważnie wyposażone w procesor Z-80 firmy Zilog i układ 6502 firmy MOS Technologies. Procesor Z-80 zwrócił na siebie uwagę, ponieważ był poszerzoną i tańszą kopią procesora Intel 8080.

Sytuacja firm Intel uległa znaczącej zmianie w roku 1981, gdy IBM wprowadził na rynek komputer IBM PC oparty na procesorze Intel 8088 taktowanym zegarem 4,77 MHz i pracującym pod kontrolą systemu Microsoft Disk Operating System (MS-DOS) w wersji 1.0. Od tego momentu kolejne komputery kompatybilne z IBM PC były wyposażane w coraz to nowsze procesory Intela lub procesory z nim zgodne, z których każdy następny umożliwiał uruchamianie oprogramowania działającego na poprzedniku, począwszy od układu 8088, a skończywszy na najnowszych procesorach Pentium 4/III/Celeron i Athlon/Duron.

Skomentuj

9 komentarzy

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Warto zobaczyć

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność