Laptopy i komputery - porównaj na Ceneo

Kable, wtyki. Drut, linka. Jakie różnice?

  17 marzec 2019
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Kable Kable pixabay.com

Potrzebowałem ostatnio położyć kabel do internetu i telefoniczny, a ponieważ nie znam się na tym zbyt dobrze musiałem zorientować się w temacie. Ten krótki poradnik wyjaśnia różnice między kablami i wtyczkami. Co więc wybrać?

Linka, a drut

Drut ma jedną żyłę pod izolacją, Tzn. w kablu UTP, który ma w sobie 8 kabli skręconych w pary, każdy z tych 8 kabelków składa się z jednego drucika. Natomiast w lince każdy z tych kabelków składa się z wielu cienkich skręconych drucików.

Według informacji znalezionych w internecie linka jest bardziej elastyczna od drutu i bardziej wytrzymała przy zaginaniu. Drut stosuje się bardziej w miejscach gdzie się go raz położy i już nie rusza, natomiast linkę do podłączenia np. komputera z gniazdkiem, gdzie kabel jest często poruszany.

Kabel płaski, skręcony

Użycie skręconego kabla ogranicza zakłócenia z zewnątrz, natomiast użycie kabla płaskiego nie powinno stanowić problemu przy podłączeniu urządzeń końcowych np. telefonu.

Wtyczki RJ45

Wtyczki RJ45 do tzw. skrętki należy stosować takie do jakich kabli zostały przeznaczony. Tzn. występują wtyczki zarówno do kabli typu 'drut' jak i inne do 'linki'. Różną się one sposobem mocowania kabla wewnątrz wtyczki. Zastosowanie wtyczki do kabli typu drut do linki może powodować złe i niestabilne połączenie. Działa to również w drugą stronę.

Wtyczki RJ11 i RJ12

Tak samo jak w przypadku RJ45 i tutaj stosujemy wtyczki do linek z linkami, a wtyczki do drutów z drutami. Dodatkowo występują wtyczki do kabli płaskich, jak i okrągłych. Na to również powinniśmy zwrócić uwagę.

Kable telefoniczne

Kable telefoniczne telefon-słuchawka - spiralne kable 4p4c służą do połączeń telefonu z słuchawką. 

Kable telefoniczne telefon-gniazdko - płaskie czterożyłowe kable 6p4c służą do połączeń telefonu z gniazdkiem. Zastosowany jest tu wtyk RJ11.

Kable telefoniczne 6p -  płaskie, sześciożyłowe. Kable 6p6c służą do połączeń telefonicznych. Niektóre faxy, i inne urządzenia telefoniczne wymagają 6 żyłowych kabli. Zastosowany jest tu wtyk RJ12.

Skład kabla

Różne kable mają różny skład. Najlepsze są z miedzi (CU), ale występują również kable CCA, czyli aluminiowe pokryte miedzią oraz CCS, najtańsze z lekką domieszką miedzi, ale gorszymi właściwościami elektrycznymi.

Co kupiłem

Kupiłem kable typu linka, ponieważ potrzebowałem je do połączenia komputerów i telefonów z gniazdkiem (w większości przypadków będą leżeć luzem).

Kabel UTP - Solarix kabel instalacyjny CAT5e UTP PVC linka 305m

Wtyczki RJ45 - NEKU Wtyki 8P8C końcówki RJ45 UTP 5e linka 100szt oraz NetRack wtyk RJ45

Kabel telefoniczny płaski 6p4c - KABEL TELEFONICZNY 4 ŻYŁY Cu BIAŁY 100m LINKA

Kabel telefoniczny płaski 6p2c - KABEL TELEFONICZNY 2 ŻYŁY BIAŁY 100m LINKA

Wtyczki RJ11 6p4c - NEKU Wtyk telefoniczny RJ11 6P4C linka 100szt

Dodatkowo kupiłem tester kabli NetRack Tester kabli RJ11/RJ12/RJ45/BNC UTP/FTP (103-02) oraz zaciskarkę NetRack zaciskarka RJ45 8p+6p+4p, kontrola docisku (100-04)

Zarobiłem do tej pory kilkanaście kabli UTP i kilka telefonicznych na powyższym sprzęcie i wszystko śmiga. Mam nadzieję, że choć troszkę pomogłem nowicjuszom takim jak ja.

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

1 komentarz

  • Link do komentarza Skoczeks Skoczeks - 27 listopad 2019

    Witaj, chcę zrobić poprawki z połączeniem u mnie w domu bo mam strasznie niestabilne łącze, dioda połączenia na routerze miga czasami jak głupia albo gaśnie na chwilę. Teraz główne przyłącze telefoniczne mam połączone z routerem za pomocą 12-15m skrętki cat5 UTP, przechodzi przez jedną ścianę, ojciec kładł co było pod ręką. Wymyśliłem, że podmienię ten kabel na cat6 F/UTP i albo pociągnę aż do routera tylko końcówkę na rj11 zarobię (do przyłącza jest zamontowane bezpośrednio, bez socketu) albo przykleję gniazdko rj11 u mnie w pokoju a do niego podłączę już osobnym kablem ~4m. Tylko czy to ma sens... Prawie po całej długości obecny kabel leży pod grzejnikami i rurkami grzewczymi a pod moim pokojem przebiega ciek wodny więc wydaje mi się, że to powoduje zakłócenia. Czy są może kable telefoniczne ale ekranowane folią? Generalnie nie jestem pewny ale wydaje mi się, że kable F/UTP chronią jak parasol przed deszczem, za to SF/UTP jak uziemienie przed piorunem. Tak w grubym uproszczeniu. Czekam na odpowiedź, może uda mi się dzięki niej zrobić coś sensownego :D

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Laptopy i komputery - sprawdź na Ceneo

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność

Laptopy i komputery na Ceneo