Laptopy i komputery - porównaj na Ceneo

Monitor

Monitory, podobnie jak niemal wszystkie związane z komputerami urządzenia, wyposaża się już od lat w funkcje umożliwiające minimalizowanie poboru mocy. Praktycznie każdy sprzedawany obecnie monitor spełnia wymagania Energy Star, wprowadzone przez amerykańską Agencją Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency, EPA).

Zakres rozmiarów monitorów kineskopowych sięga od 15 cali do 42 cali przekątnej. Im większy monitor, tym wyższa cena. Ceny monitorów większych niż 19-calowe są już zdecydowanie wysokie. Typowe obecnie rozmiary monitorów to 17 cali, 19 cali i 21 cali. Niestety, jest to zazwyczaj długość przekątnej lampy kineskopowej, a nie faktycznie wyświetlanego przez monitor obrazu.

Ważnym parametrem monitora kineskopowego jest wielkość piksela (ang. dot pitch), o której decyduje zastosowana maska luminoforu. Maska (ang. shadow mask, aperture grille) to metalowa płyta znajdująca się w przedniej części monitora, tuż przy luminoforze. Maska ma tysiące otworów, które służą do ogniskowania strumieni poszczególnych dział elektronowych w taki sposób, że każde z nich rozświetla jednocześnie tylko jeden punkt luminoforu w odpowiednim kolorze.

Rozdzielczość (ang. resolution) decyduje o ilości wyświetlanych na ekranie szczegółów. Jest to parametr wyrażany liczbą elementów obrazu, czyli pikseli (ang. picture elements, pixels) w poziomie i w pionie. Im większa liczba pikseli, tym dokładniejsza jest prezentacja obrazu.

Rozdzielczość monitora lub karty graficznej może być uzyskiwana w trybie z przeplotem lub bez. W standardowym trybie bez przeplotu (ang. noninterlaced) strumień elektronów przeczesuje ekran wierszami od góry do dołu, przechodząc przez każdy kolejny wiersz ekranu w każdym takim przebiegu. W trybie z przeplotem (ang. interlaced) ruch strumienia elektronów pozostaje podobny, ale wymagane są dwa przebiegi - w pierwszym odświeżane są wiersze nieparzyste, a w drugim parzyste.

Jak już wspomnieliśmy, kwestia wielkości piksela nie dotyczy paneli LCD. Mimo że jasność ekranu ma znaczenie zarówno przy korzystaniu z tradycyjnego monitora, jak i z panelu LCD, jest szczególnie istotna w drugim z tych przypadków.

Jednym z istotnych czynników, które należy brać pod uwagę przy zakupie monitora, jest zapewnienie zgodności z kartą graficzną. Wszystkie sprzedawane obecne monitory określa się jako wieloczęstotliwościowe. Zapewniają one zgodność z różnymi standardami, zarówno starszymi, jak i nowymi, jeszcze nie uznanymi formalnie. Mimo to, we współpracy z różnorodnymi kartami graficznymi nie każdy monitor okazuje się uniwersalny.

Biurkowe monitory ciekłokrystaliczne, jeszcze niedawno atrybut futurystycznych pokazów, zaczynają być obecnie istotną alternatywą, poważnie rozważaną przy zakupach biurowych. Posiadacze kart graficznych z dwoma złączami monitora już teraz chętnie dołączają panele LCD jako wyświetlacze pomocnicze lub wprost zastępują nimi wysłużone już "kineskopy".

Działanie wyświetlacza ciekłokrystalicznego polega na wykorzystaniu zjawiska filtru polaryzującego, który pozwala podzielić światło na dwie grupy fal. Filtr przepuszcza wyłącznie fale o zgodnym z nim kierunku. Jeżeli za pierwszym filtrem polaryzującym ustawimy kolejny, obrócony wobec pierwszego o 90 stopni, całe światło zostanie zatrzymane.

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Laptopy i komputery - sprawdź na Ceneo

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność

Laptopy i komputery na Ceneo