Prezenty dla nastolatka - zobacz ceny

Mikroprocesory

  29 październik 2009
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

"Mózgiem" komputera jest procesor, określany także jako mikroprocesor lub jednostka centralna (ang. central processing unit CPU). Zadaniem procesora jest wykonywanie obliczeń i systemowych operacji przetwarzania. Stworzenie pierwszego mikroprocesora jest przypisywane Inletowi.

Stworzył on ten układ w 1971 r. i nazwany został 4004. Aktualnie firma Intel w dalszym ciągu dominuje na rynku procesorów, przynajmniej w części rozwiązań dla komputerów osobistych. Oznacza to, że wszystkie komputery kompatybilne ze standardem IBM PC są wyposażone w procesor firmy Intel lub procesor z nim kompatybilny, wyprodukowany przez jedną z wielu firm konkurencyjnych takich jak AMD lub VIA/Cyrix.

Dominacja Intela na rynku procesorów nie zawsze była oczywista. Pod koniec lat 70. dwa najbardziej popularne procesory przeznaczone dla komputerów osobistych nie byływyprodukowane przez nią. Komputery osobiste z tamtych czasów były przeważnie wyposażone w procesor Z-80 firmy Zilog i układ 6502 firmy MOS Technologies. Procesor Z-80 zwrócił na siebie uwagę, ponieważ był poszerzoną i tańszą kopią procesora Intel 8080.

Sytuacja firm Intel uległa znaczącej zmianie w roku 1981, gdy IBM wprowadził na rynek komputer IBM PC oparty na procesorze Intel 8088 taktowanym zegarem 4,77 MHz i pracującym pod kontrolą systemu Microsoft Disk Operating System (MS-DOS) w wersji 1.0. Od tego momentu kolejne komputery kompatybilne z IBM PC były wyposażane w coraz to nowsze procesory Intela lub procesory z nim zgodne, z których każdy następny umożliwiał uruchamianie oprogramowania działającego na poprzedniku, począwszy od układu 8088, a skończywszy na najnowszych procesorach Pentium 4/III/Celeron i Athlon/Duron.

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność