Zmiana adresu MAC w Ubuntu 11.04

  12 luty 2012
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Często dostawca internetu ogranicza możliwość połączenia ze światową siecią jedynie do urządzenia podłączanego podzas zakładania internetu w domu, a który posiada konkretny numer sprzętowy tzw. MAC adres. Czasami zdarza się tak, że trzeba połączyć się z internetem za pomocą innego urządzenia niż zwykle.

 

Aby ominąć to ograniczenie możemy "sklonować" oryginalny MAC adres na komputer za pomocą którego chcemy się połączyć z siecią. Aby to zrobić należy najpierw poznać MAC adres sprzętu do którego podpięty jest kabel dostawcy internetu.

Jeśli mamy kabel internetowy podpięty bezpośrednio do komputera wystarczy wówczas w Ubuntu 11.04 włączyć terminal i wydać polecenie:

ifconfig eth0 (gdzie eth0 to interfejs sieciowy za pomocą którego łączymy się z internetem),

interesujące nas informacje kryją się pod nazwą "HWaddr" a więc to zbiór 12 znaków oddzielonych dwukropkiem np.: 00:13:77:d3:9e:4a.

Efekt polecenia ifconfig

Jeśli kabel mamy podpięty do rutera, to musimy wejść do jego panelu administracyjnego i tam znaleźć interesujące nas informacje. W moim przypadku (posiadam router TP-LINK WR1043N) informacja ta znajduje się w zakładce "Status" w punkcie "WAN", podpunkcie "MAC Address" i ma wartość: "74-EA-3A-E4-FC-C9".

Efekt polecenia ifconfig

Teraz, znając potrzebny nam MAC adres możemy go sklonować na komputer który chcemy podłączyć do internetu. W tym celu klikamy ikonkę "Połączeń" na panelu GNOME i wybieramy "Modyfikuj połączenia".

Efekt polecenia ifconfig

Teraz zaznaczamy połączenie za pomocą którego chcemy podłączyć się do internetu i klikamy "Modyfikuj". W polu "Sklonowany adres MAC" wpisujemy znaleziony wcześniej ciąg znaków w postaci XX:XX:XX:XX:XX:XX.

Efekt polecenia ifconfig

Nie pozostało nam nic innego jak zapisać wprowadzone zmiany i cieszyć się z działającego internetu.

Dla jaśniejszego przedstawienia zagadnienia przedstawiam krótki filmik:

Jeśli podoba Ci się artykuł lub masz jakieś sugestie to możesz dodać komentarz.

 

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Warto zobaczyć

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność