Mini test mobilnego internetu w Inowrocławiu

  28 luty 2012
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coraz popularniejsze stają się ostatnio urządzenia mobilne tj. netbooki, tablety czy smartfony. Warto więc zainteresować się internetem proponowanym przez nasze sieci komórkowe. Co więć wybrać?

Takie pytanie może przysporzyć o ból głowy gdy chcemy mieć dostęp do globalnej sieci w każdym miejscu i czasie. Postanowiłem przetestować kilka dostępnych na naszym rynku ofert pod względem szybkości internetu. Jako sprzęt testujący wykorzystałem smartfona Sony Ericsson Xperia ray (ST18i), natomiast do obliczenia szybkości transmisji danych posłużyłem się mobilną aplikacją SpeedTest.net.

Miejsce testowania

Internet testowałem na terenie Inowrocławia (przy okazji zapraszam na moją stronę www.dawny-inowroclaw.info). Testy wykonane były z samochodu więc nie wiem jak będzie wszystko działać w blokach czy domkach. Jedyny test "wewnątrz" wykonałem na osiedlu Rąbin.

Na zewnątrz

We wszystkich testowanych miejscach Plus i Play łapały silny sygnał HSDPA, natomiast Orange oraz T-Mobile nie miały zbyt stabilnego sygnału i przechodziły pomiędzy 3G a HSDPA. Wyjątek stanowił test na osiedlu Nowym, gdzie obie sieci miały najwyższy transfer danych, co jest prawdopodobnie spowodowane tym, że nadajniki tych sieci są umieszczone dosłownie "za rogiem". Mimo minimalnie mniejszych transferów pobierania w porównaniu z innymi sieciami jakość sygnału w sieci Play jest bardzo dobra, o czym świadczą pingi w przeprowadzonych testach.

Mobilny internet HSDPA w Mątwach w Inowrocławiu

Mobilny internet HSDPA na osiedlu Nowym w Inowrocławiu

Mobilny internet HSDPA na osiedlu Piastowskim w Inowrocławiu

Mobilny internet HSDPA na osiedlu Rąbin w Inowrocławiu

Mobilny internet HSDPA w Inowrocławiu - wartość średnia

Wewnątrz

Tutaj nie jest już tak wesoło. Transfery znacznie spadają wraz z oddalaniem się od zewnętrznych ścian budynku. Tuż przy oknie jeszcze wszystkie sieci łączą się w standardzie HSDPA, lecz już niecały metr od okna internet z T-Mobile przechodzi do 3G, natomiast Orange umożliwia transmisję danych już tylko w standardzie EDGE (po za chwilowymi próbami łapania 3G).

Pozytywnie natomiast zaskoczyły mnie Plus oraz Play. Obie sieci działały w HSDPA we wszystkich pokojach (poza przedpokojem). Play natomiast miał znaczną przewagę w transferach oraz pingach nawet w stosunku do Plusa.

Mobilny internet EDGE wewnątrz budynku ok pół metra od okna.

Mobilny internet EDGE wewnątrz budynku przy oknie

Mobilny internet HSDPA wewnątrz budynku ok. pół metra od okna

Mobilny internet HSDPA wewnątrz budynku przy oknie

Koszty

Przed podłączeniem się do mobilnego internetu, aby się nie naciąć na zbyt duże koszty (a te potrafią być naprawdę duże) proponuję przejrzeć multi zestawienie kosztów transmisji danych: http://www.naviexpert.pl/pomoc/koszty-gprs.html.

Filmik z testami

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Warto zobaczyć

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność