Laptopy i komputery - porównaj na Ceneo

Konfiguracja partycji SWAP w Ubuntu

  07 styczeń 2018
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uwolnij SWAP Uwolnij SWAP freeimages.com

W tym krótkim tekście przedstawiam jak ustawić system Ubuntu, aby w jak najmniejszym stopniu korzystał z partycji SWAP.

Do napisania tekstu zachęciła mnie porada znaleziona w internecie, która przysporzyła mi więcej problemów niż korzyści. Kiedyś wyczytałem, że przy 4 GB RAM można spokojnie usunąć partycję SWAP, która przy takiej ilości pamięci tylko spowalnia system. Może i tak było, ale tylko do momentu w którym nie otworzyłem za dużej ilości zakładek w przeglądarce internetowej (używam głównie Chrome). Gdy przesadziłem z ilością otwartych stron system nagle spowalniał do tego stopnia, że musiałem resetować środowisko graficzne (CTRL + ALT + Backspace).

Przywróciłem partycję SWAP, ale trzeba było jeszcze skonfigurować system tak, aby wykorzystywana ona była jak najrzadziej. Robimy to za pomocą polecenia "sysctl vm.swappiness". Domyślnie wynik polecenia daje 60, co oznacza, że SWAP jest dość mocno wykorzystywany. Zmieniamy to wydając polecenie:

sudo sysctl -w vm.swappiness=10

Aby nowe ustawienie było wykorzystywane po ponownym uruchomieniu komputera otwieramy plik /etc/sysctl.conf za pomocą polecenia (gedit zastępujemy swoim ulubionym edytorem):

sudo gedit /etc/sysctl.conf

Na końcu pliku dopisujemy:

vm.swappiness=10

zapisujemy wprowadzone zmiany i uruchamiamy ponownie komputer. Po tym zabiegu wykorzystanie SWAP powinno znacząco spaść.

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Laptopy i komputery - sprawdź na Ceneo

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność

Laptopy i komputery na Ceneo