<Podzespoły - zobacz ceny

OpenOffice

  28 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tło

OpenOffice to projekt w zamierzeniach stworzony i rozwijany dla systemów wolnego oprogramowania. We współczesnym świecie, opartym o technologię globalnej komunikacji sieciowej, dotychczasowe zasady tworzenia, udoskonalania i dystrybucji programów ulegają dezaktualizacji i muszą zostać określone na nowo.

Oprogramowanie, rozumiane jako nieskrępowany sposób wyrażania ludzkiej wiedzy i intelektu dołącza dziś do sfery pozostałych, znanych dotąd form wolnej ekspresji ludzkich idei. Głównym motorem napędowym tego nowego sposobu patrzenia na jakość oprogramowania stała się właśnie wszechobecność oraz łatwość dostępu do Internetu. Potrzeba zaistnienia i sprawiedliwej dostępności pewnych rodzajów oprogramowania jawi się dziś wyjątkowo wyraźnie, szczególnie w zakresie tworzenia, wymiany, oraz przesyłu informacji. Istotnym jest by zauważyć, iż wiele z ważnych zmian we współczesnym, skupionym wokół informacji, świecie dokonało się w wyniku zastosowania narzędzi i struktur danych udostępnionych wraz z mechanizmami takimi jak: e-mail, www, irc, oraz ostatnio, także komunikatory osobiste. Wszystkie te infrastruktury o podłożu programowym, stały się naturalnymi fundamentami wiedzy, oferując swoją technologię i standardy wszystkim twórcom, innowatorom i zainteresowanym, bez ograniczeń.

Projekt OpenOffice realizuje te same swobody w dziedzinie obejmującej zbiór informacji powszechnie zwany dokumentacją biurową. Dzięki OpenOffice formaty dokumentów biurowych i towarzyszące im aplikacje stają się otwartą technologią bazową, w pełni dostępną wszystkim. Oto dokonuje się ważna przemiana: kształt elektronicznej dokumentacji biurowej przestaje być restrykcyjną własnością prywatną, przechodząc w otwartość włączoną do podstawowych sieciowych standardów informacji. Pojawienie się OpenOffice zaznacza początek ery uniwersalności w tworzeniu dokumentów w biurze i w domu, oraz ich zaistnienie w postaci standardowych formatów i usług sieciowych.

Historia

Historia OpenOffice sięga swoimi korzeniami roku 1985, kiedy to w Niemczech, w Hamburgu, została założona firma Star Division - później, w marcu 1998, przeniesiona do Fremont w Kaliforni. W sierpniu 1999 roku Sun Microsystems sfinalizował porozumienie o kupnie firmy Star Division za łączną, stosunkowo niewielką z dzisiejszego punktu widzenia, kwotę 3,5 miliona dolarów. Celem Suna było przede wszystkim nabycie praw do rozwijanego przez Star Division oprogramowania StarOffice - zdobywającego sobie coraz większą popularność pakietu biurowego, dostępnego za darmo do użytku domowego. Transakcja ta odbiła się głośnym echem w świecie, głównie ze względu na obawy o dalszy los nieźle zapowiadającego się StarOffice, oraz przyszły sposób jego licencjonowania. Obawy te okazały się na szczęście nieuzasadnione. Sun zainwestował spore środki w dalszy rozwój pakietu StarOffice, istotnie wzbogacając jego funkcjonalność i eliminując słabe elementy, przy jednoczesnej stopniowej liberalizacji zasad licencjonowania. Wersja StarOffice 5.2, która ujrzała świat w czerwcu 2000 r. już pod flagą Sun Microsystems stała się bez wątpienia przełomową i to aż z trzech powodów. Po pierwsze, funkcjonalność i niezawodność StarOffice osiągnęła poziom pozwalający na skuteczne podjęcie walki konkurencyjnej z innymi produktami na rynku oprogramowania biurowego. Po drugie, licencja umożliwiała darmowe użytkowanie pakietu we wszelkich zastosowaniach, zarówno domowych, jak i komercyjnych. Po trzecie wreszcie, po kilku miesiącach gromkich zapowiedzi, pamiętnego piątku, 13 października 2000 r. Sun Microsystems opublikował w Internecie całość kodu źródłowego pakietu StarOffice 5.2 na zasadzie wolnej licencji, dając tym samym możliwość wykorzystania tego potężnego zasobu wiedzy, intelektu i pracy ludzkiej przez programistów na całym świecie. W tym właśnie momencie OpenOffice narodził się własnym, prenatalnym jeszcze, życiem.

Wbrew pozorom, niejako przy okazji, Sun ubił tym posunięciem doskonały interes, zastrzegając sobie prawo do użycia fragmentów kodu powstającego w społeczności wolnego oprogramowania w ramach projektu OpenOffice, w swoim, nadal rozwijanym na zasadach komercyjnych, pakiecie StarOffice. Dziś StarOffice doczekał się już edycji 6.0, która nie jest już, jak poprzedniczka, darmowa. Jednakże koszt licencji na używanie StarOffice 6.0 nie przekracza 100 dolarów, więc stanowi zaledwie ułamek kwoty żądanej przez innych producentów pakietów biurowych. W odróżnieniu od OpenOffice, pakiet StarOffice oferuje kilka rozszerzeń, w tym aplikację bazodanową, moduły dostarczone przez zewnętrzne firmy współpracujące z Sunem, oraz zestaw dodatkowych czcionek. Ponadto istnieje możliwość zakupienia komercyjnego, całodobowego wsparcia technicznego w firmie Sun Microsystems, oraz skorzystania z szerokiej oferty szkoleniowej.

1 maja 2002 r. po osiemnastu miesiącach wytężonych prac grupy ponad 10 tysięcy ochotników skupionych wokół projektu OpenOffice, na których składają się pracownicy Suna, wolontariusze programiści, marketingowcy, oraz użytkownicy: testerzy i twórcy wersji narodowych, światło dzienne ujrzała oficjalna wersja 1.0 tego pakietu biurowego.

OpenOffice 1.0 jest funkcjonalnie równoważny pakietowi StarOffice 6.0, obejmując najważniejsze aplikacje biurkowe: edytor tekstów (Write), arkusz kalkulacyjny (Calc), narzędzie do rysowania (Draw), programy do tworzenia formuł matematycznych (Math) oraz prezentacji (Impress) - wszystkie w ponad 25 językach. Dodatkowo OpenOffice 1.0 współpracuje z szeroką gamą najważniejszych formatów plików stosowanych zarówno przez Microsoft Office, jak i StarOffice, umożliwiając tym samym naturalną wymianę dokumentów ze środowiskiem. Oprogramowanie OpenOffice 1.0 pracuje stabilnie na wielu platformach, w tym: Linux, PPC Linux, Solaris, Microsoft Windows, oraz większość klonów Uniksa. OpenOffice jest dziś największym spośród projektów wolnego oprogramowania zawierając ponad 7,5 miliona linii kodu.

Kod źródłowy OpenOfice jest dostępny na zasadzie podwójnej licencji: GPL (GNU General Public License), oraz SISSL (Sun Industry Standards Source License). W przypadku użycia licencji GPL wszystkie komponenty składowe oprogramowania i biblioteki obejmuje licencja LGPL (GNU Lesser General Public License), która jest w pełni zgodna z GPL. Zasada podwójnego licencjonowania kodu źródłowego zapewnia wolny i darmowy dostęp do technologii OpenOffice wszystkim, zarówno społeczności GPL, jak i tym programistom i instytucjom, którzy z pewnych względów nie mogą skorzystać z licencji GPL.

OpenOffice wydaje się być najważniejszym projektem wolnego oprogramowania w chwili obecnej - powiedział Miguel de Icaza, założyciel projektu GNOME - ponieważ ludzie spróbują go używać i przekonają się, że mogą wykonać swoją codzienną pracę nie płacąc już więcej pieniędzy Microsoftowi; doświadczą w bardzo mało ryzykowny sposób, że wolne oprogramowanie może być im przydatne, a co więcej, jest nawet lepszym wyborem".


Nowości w OpenOffice 2.0

OpenDocument - nowy domyślny format plików

OpenDocument został oparty na XML i rozwijany jest przez organizację OASIS. Ten otwarty standard jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej i wkrótce stanie się pewnie oficjalnym standardem ISO. Umożliwia on zapisywanie plików w formacie, który będzie można odczytać niezależnie od posiadanej aplikacji. Jest to doskonała alternatywa dla komercyjnych formatów typu: DOC czy XLS.

Base - aplikacja bazodanowa

Nowa aplikacja zdecydowanie poszerzająca funkcjonalność pakietu OpenOffice - jest systemem obsługi relacyjnych baz danych. Umożliwia tworzenie tabel, formularzy, raportów i zapytań. Potrafi współpracować m. in. z MySQL, dBASE oraz Microsoft? Access. Base oparta jest na silniku HSQLDB i obsługuje język StarBasic.

Udoskonalony eksport do PDF

Eksport do formatu PDF jest możliwy od wersji 1.1 ale teraz uzyskał nowe możliwości w tym wpływ na poziom kompresji załączanych obrazów.

Kreator korespondencji seryjnej

Nowy kreator ułatwia wysyłanie korespondencji do setek odbiorców.

Większa zgodność z Microsoft Word

Zdecydowanej poprawie uległa współpraca z dokumentami zapisanymi przez program Word. Wspomnieć tu należy możliwość tworzenia tabel wewnątrz innych tabel oraz podział tabeli między dwie strony.

Nowości w Calc

Pewnym ograniczeniem poprzednich wersji, była liczba dostępnych wierszy w arkuszu kalkulacyjnym. Obecnie, podobnie jak Microsoft Excel, Calc oferuje do 65.536 wierszy. Ponadto potężnym analitycznym narzędziem jest nowy Pilot Danych.

Formularze w standardzie XForms

OpenOffice 2.0 umożliwia tworzenie formularzy opartych o XML-owy format XForms.

Efekty wizualne

Więcej animacji, poprawione prezentacje i udoskonalona współpraca z danymi Microsoft PowerPoint - to cechy oferowane wraz z nową wersją OpenOffice.

CustomShapes - kompatybilne z AutoShapes firmy Microsoft

Nowo wprowadzone narzędzie CustomShapes jest bardzo podobne do AutoShapes i umożliwia import oraz poprawne wyświetlanie formatu stosowanego przez Microsoft.


Strony związane z OpenOffice

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność