Inspiracje na Ceneo

Pamięci optyczne

  25 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W komputerach stosowane są dwa podstawowe typy dysków: magnetyczne i optyczne. Dyski magnetyczne to na przykład napędy dyskietek lub dysków twardych, instalowane w większości komputerów PC. Dyski optyczne są podobne do magnetycznych funkcjonalnie, ale zapisują i odczytują dane korzystając ze światła (optycznie), zamiast wykorzystywać zjawiska magnetyczne.

Większość dysków to nośniki, na których dane można zapisywać i odczytywać wielokrotnie, natomiast duża część nośników optycznych jest przeznaczona albo tylko do odczytu albo do jednokrotnego zapisu i potem odczytywania danych.

Niektóre urządzenia wykorzystują zarówno techniki związane z optyką, jak i magnetyzmem; przy wykorzystaniu laserowego systemu prowadzącego głowicę laserową (tak jak w napędach dyskietek LS-120 lub Super-Disk) lub w sytuacji, gdy laser jest stosowany do rozgrzewania dysku, dzięki czemu możliwa jest magnetyczna polaryzacja obszarów nośnika, która umożliwia odczyt tak zapisywanych danych za pomocą lasera o niskiej mocy, takiego jak w napędach magnetooptycznych (MO).

W pewnym momencie można było odnieść wrażenie, że napędy optyczne zastąpią dyski magnetyczne w roli podstawowych urządzeń do przechowywania danych. Jednak dyski optyczne są dużo wolniejsze i chociaż pozwalają na zapis danych z mniejsza gęstością w porównaniu z dyskami magnetycznymi, lepiej nadają się jako nośniki wymienne. Dlatego napędy optyczne są często wykorzystywane do tworzenia kopii zapasowych oraz jako nośniki źródłowe, z których programy i dane są kopiowane na dyski magnetyczne. Dyski magnetyczne są dużo szybsze i mogą przechowywać o wiele więcej danych na takiej samej powierzchni fizycznej. Z tego powodu lepiej nadają się one do bezpośredniego przechowywania danych i najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości nie zostaną one w tej roli zastąpione przez dyski optyczne.

Najbardziej obiecującą dziedzina związaną z optyką i funkcjonującą w świecie komputerów jest w tej chwili technologia CD-RW (ang. Compact Disc ReWritable zapisywalny dysk optyczny) i DVD+RW (ang. DVD+Rewritable zapisywalny dysk DVD), które to urządzenia prawdopodobnie zastąpią wiekowe stacje dyskietek jako standard wymiennych nośników danych. Niektórzy mogą powiedzieć, że właściwie już się to stało. Większość nowych systemów posiada napęd CD-RW i choć napęd dyskietek również jest montowany, jest on rzadko wykorzystywany oprócz uruchamiania programów diagnostycznych, podstawowej konfiguracji systemu, formatowania dysków, przygotowań do zainstalowania systemu operacyjnego itp.

 

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność