Inspiracje na Ceneo

Pojemność DVD

  25 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dostępne są cztery główne typy dysków DVD, dzieląc je w zależności od tego, czy są jedno- czy dwustronne i jedno- lub dwuwarstwowe:

DVD-5 4,7 GB jednostronny, jednowarstwowy. Dyski DVD-5 składają się z dwóch sklejonych razem warstw podłoża. Na jednej jest wytłoczona warstwa zapisu (nazywana warstwą 0), a druga jest pusta. Powłoka aluminiowa jest zwykle nakładana na warstwę zapisaną.

DVD-9 8,5 GB jednostronny, dwuwarstwowy. Dyski DVD-9 składają się z dwóch wytłoczonych sklejonych razem warstw podłoża składających się na jedną stronę dysku oraz pustego podłoża na drugą stronę. Zewnętrzna wytłoczona warstwa (0) jest powleczona półprzepuszczalną warstwą złota, która zarówno odbija skupione na niej światło, jak również przepuszcza światło skupione na niższej warstwie. Do odczytu obu warstw wykorzystywany jest ten sam laser, zmienia się tylko ogniskowa jego układu optycznego.

DVD-10 9,4 GB dwustronny, jednowarstwowy. Dyski DVD-10 są wykonane z dwóch wytłoczonych warstw sklejonych ze sobą tylnymi powierzchniami. Zapisana warstwa (warstwa 0 na każdej stronie) jest zwykle pokryta aluminium. Dyski te są dwustronne, jednak napędy posiadają laser tylko po jednej stronie, co powoduje, że dysk musi być odwracany na drugą stronę przez użytkownika.

DVD-18 17,1 GB dwustronny, dwuwarstwowy. Dyski DVD-18 składają się z dwóch warstw po dwóch stronach. Każdą stronę tworzą dwie wytłoczone warstwy, a strony te są ze sobą sklejone tylnymi powierzchniami. Warstwy zewnętrzne (warstwa 0 na każdej stronie) są powleczone półprzepuszczalną warstwą złota, natomiast wewnętrzne warstwy są powleczone aluminium. Współczynnik odbicia dysku jednowarstwowego wynosi 45 - 85% natomiast dwuwarstwowego 18 - 30%. Układy automatycznej regulacji mocy (AGC) w napędzie kompensują różne własności odbijające. Do odczytu różnych warstw zmienia się jedynie ogniskowa układu. W dyskach dwuwarstwowych wykorzystuje się dwa sposoby prowadzenia zapisu: ścieżkami przeciwstawnymi (OTP) lub ścieżkami równoległymi (PTP). Metoda OTP zmniejsza czas przełączenia pomiędzy warstwami podczas odczytu danych z dysku. Gdy laser dojdzie do brzegu dysku (koniec warstwy 0), głowica lasera pozostaje w tym samym miejscu jedynie nieco przybliża się do jego powierzchni, aby skupić promień na warstwie 1. Gdy dysk jest zapisany w trybie OTP, obszar końcowy na brzegu dysku nazywany jest obszarem środkowym.

Dyski zapisane w trybie PTP posiadają obie spiralne ścieżki zapisane (i odczytywane) od środka na zewnątrz. Podczas przełączenia z warstwy 0 na warstwę 1, dyski PTP wymagają, aby wózek lasera przesunął się z brzegu dysku (koniec pierwszej warstwy) do jego wnętrza (początek drugiej warstwy) oraz zmieniła się ogniskowa lasera. Niemal wszystkie dyski są zapisywane w trybie OTP, aby przyspieszyć proces zmiany warstwy. Aby ułatwić odczyt warstw, pomimo to, że są umieszczone jedna nad drugą, dysk zapisany w trybie PTP ma odwrotny kierunek zwojów spirali na poszczególnych warstwach. Na warstwie 0 spirala jest zwinięta zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (jest odczytywana w przeciwnym kierunku), natomiast na warstwie 1 spirala jest zwinięta przeciwnie w przeciwną stronę. Zwykle sytuacja taka wymaga, aby dysk obracał się w przeciwnym kierunku podczas odczytu następnej warstwy, ale w przypadku zapisu OTP spirala na drugiej warstwie jest odczytywana od brzegu dysku. Więc spirala na warstwie 0 rozwija się od wewnątrz na zewnątrz dysku, natomiast na warstwie 1 od zewnątrz do wewnątrz.

Dyski DVD mogą przechowywać od 4,7 GB do 17,1 GB danych, w zależności od typu.

Jak można zauważyć, pojemność dysku dwuwarstwowego jest nieco mniejsza niż dwukrotna pojemność dysku jednowarstwowego, nawet mimo to, że warstwy zajmują tę samą powierzchnię dysku (spiralne ścieżki mają te same długości). Jest to zamierzone i ma na celu poprawienie odczytu obu warstw w konfiguracji dwuwarstwowej. Wydłużono nieznacznie długość odstępów pomiędzy bitami, czyli zwiększono długość każdej dziury i obszaru płaskiego. Podczas odczytu dysku dwuwarstwowego dysk obraca się nieznacznie szybciej, aby skompensować tę zmianę długości, dając tę samą prędkość transmisji. Jednak z powodu zmniejszenia gęstości zapisu, na dysku można pomieścić mniej danych.

Oprócz przedstawionych tu czterech standardowych pojemności, produkowane są również dyski dwustronne z dwoma warstwami na jednej stronie i jedną na drugiej. Mają one nazwę DVD-14 i pojemność 13,2 GB lub około 6 godzin i 15 minut filmu MPEG-2. Dodatkowo mogą być produkowane dyski 80-milimetrowe, które mogą pomieścić mniej danych we wszystkich konfiguracjach w porównaniu z dyskami 120 mm. Z powodu kłopotów związanych z ich wytwarzaniem i większego kosztu dysków dwustronnych oraz z faktu, że muszą być one ręcznie przekładane na drugą stronę większość napędów DVD jest skonfigurowana jako DVD-5 (jednostronne, jednowarstwowe) lub DVD-9 (jednostronne, dwuwarstwowe), co pozwala na zapisanie do 8,5 GB danych lub 242 minut ciągłego filmu MPEG-2. Dyski DVD-5, które mieszczą 133 minuty filmu są wystarczające dla 95% filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono.

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność