Laptopy i komputery - porównaj na Ceneo

Szybkości napędów DVD

  25 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Tak samo jak płyty CD, DVD obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (patrząc od strony lasera) i zwykle są zapisywane ze stałą prędkością transmisji CLV. Dlatego ścieżki (i dane) przesuwają się pod promieniem lasera z taką samą prędkością, która została określona na 3,49 m/s (lub 3,84 m/s w przypadku dysków dwuwarstwowych).

Ponieważ ścieżka jest spiralna, jest ona gęściejsza bliżej środka dysku dysk musi się obracać z różną prędkością w celu zachowania stałej prędkości liniowej. Inaczej mówiąc, aby zachować stałą prędkość liniową, dysk musi obracać się szybciej w czasie odczytu wewnętrznej części ścieżki i wolniej, kiedy odczytywana jest zewnętrzna. Prędkość obrotu napędu jednokrotnego (jako prędkość jednokrotną określono 3,49 m/s) zmienia się od 1515 obr/min na początku dysku (wewnętrzna część) do 570 obr/min na końcu (zewnętrzna część) ścieżki.

Napęd DVD-ROM o jednokrotnej prędkości (x1) zapewnia przepustowość 1,385 MB/s, co oznacza, że prędkość przesyłu z napędu DVD-ROM x1 odpowiada prędkości transmisji z napędu CD-ROM x9 (CD-ROM x1 ma prędkość przesyłu 153,6 kB/s lub inaczej 0,1536 MB/s). Nie oznacza to, że napęd DVD-ROM x1 będzie odczytywał dyski CD-ROM z prędkością x9 napędy DVD mają prędkość obrotu prawie trzykrotnie większą niż napędy CD-ROM o tej samej prędkości. Napęd DVD x1 ma taką samą prędkość obrotową, co CDROM x2,7. Wiele napędów DVD-ROM posiada dwa oznaczenia prędkości jedną dla odczytu dysków DVD i drugą do odczytu dysków CD. Na przykład, oznaczenie napędu DVD-ROM jako x16/x40 wskazuje na wydajność w czasie odczytu dysków odpowiednio DVD i CD.

Identycznie jak w przypadku napędów CD-ROM, producenci zaczęli zwiększać prędkość swoich napędów przez zwiększenie prędkości obrotowej. Napęd mający prędkość obrotową dwukrotnie większą oznaczany jest x2, czterokrotnie większą x4 itd. Dla wyższych prędkości obrotowych trudne staje się wyprodukowanie silnika, który może szybko zmieniać prędkość obrotową w czasie odczytu różnych obszarów dysku. Z tego powodu szybsze napędy DVD mają stalą prędkość obrotową. Są one nazywane napędami o stałej prędkości kątowej (CAV), ponieważ właśnie prędkość kątowa (lub prędkość obrotowa) pozostaje stałą.

Szybsze napędy są wykorzystywane do odczytu danych, a nie filmów. Posiadanie szybszego napędu pozwala zmniejszyć lub wyeliminować przerwę w czasie zmiany warstwy, ale jakość filmu DVD nie ulegnie poprawie. Obecnie można kupić napędy DVD-R0M o prędkościach x20 i większych, ale ponieważ niemal wszystkie są napędami typu CAV, osiągają one tak dużą prędkość jedynie podczas odczytu zewnętrznych obszarów dysku.

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

2 komentarzy

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Laptopy i komputery - sprawdź na Ceneo

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność

Laptopy i komputery na Ceneo