Laptopy i komputery - porównaj na Ceneo

Ścieżki i sektory

  25 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dziury są wytłaczane na pojedynczej spiralnej ścieżce z odstępem 1,6 mikrometra pomiędzy kolejnymi zwojami, co odpowiada gęstości ścieżki 625 zwojów na milimetr lub 15 875 zwojów na cal. Daje to 22 188 zwojów na typowy 74 minutowy dysk (650 MB). Dysk jest podzielony na sześć głównych obszarów (opisanych poniżej i na rysunku 13.4):

Obszar piasty zaciskowej. Obszar ten jest tą częścią dysku, która jest używana do chwytania dysku przez mechanizm napędowy. W tym obszarze nie są zapisywane żadne dane.

Obszar kalibracji mocy (ang. PCA Power Calibration Area). Obszar ten znajduje się jedynie na dyskach zapisywalnych (CD-R lub CD-RW) i jest używany przez napęd do ustawienia optymalnej mocy lasera niezbędnej do zapisania dysku. Jedna płyta CD-R lub CD-RW może być w ten sposób testowana do 99 razy.

Obszar pamięci programu (ang. PMA Program Memory Area). Obszar ten znajduje się jedynie na dyskach zapisywalnych (CD-R lub CD-RW) i jest obszarem gdzie tymczasowo zapisywany jest TOC (tabela zawartości) do czasu zamknięcia sesji. Po zamknięciu sesji dane TOC są zapisywane w obszarze wprowadzającym (lead-in).

Obszar wprowadzający (lead-in). Obszar ten zawiera TOC dysku (lub sesji) w kanale Q subkodu. TOC zawiera adres startowy i długości wszystkich ścieżek (dźwiękowych lub danych), całkowitą długość obszaru danych i informacje na temat poszczególnych sesji. Istnieje tylko jeden obszar wprowadzający na dysku zapisywanym w trybie DAO (ang. Disc At Once) lub w przypadku dysku wielosesyjnego obszar wprowadzający rozpoczyna każdą sesję. Obszar wprowadzający zajmuje 4500 sektorów dysku (1 minuta czasu lub około 9,2 MB danych). Obszar wprowadzający wskazuje, czy dysk jest wielosesyjny i czy istnieje następny zapisywalny na dysku adres (czy dysk nie został zamknięty).

Obszar danych. Obszar ten rozpoczyna się w odległości 25 mm od środka dysku.

Obszar zamykający. Obszar zamykający wskazuje zakończenie obszaru danych lub koniec sesji na dysku wielosesyjnym. W obszarze zamykającym nie są zapisywane żadne dane stanowi on po prostu znacznik. Pierwszy obszar zamykający na dysku (lub jedyny, jeżeli istnieje tylko jedna sesja lub dysk nagrywany jest w trybie DAO) ma 6750 sektorów (1,5 minuty lub 13,8 MB danych).

 

Jeżeli dysk jest wielosesyjny, kolejne obszary zamykające mają długość 2250 sektorów (0,5 minuty lub 4,6 MB danych). Obszar piasty zaciskowej, wprowadzający, danych i zamykający znajdują się na wszystkich dyskach CD, natomiast Zapisywalne dyski CD (takie jak CD-R i CD-RW) mają dodatkowo obszar kalibracji mocy i obszar pamięci programu na początku dysku.

{loadposition adsense2}

Oficjalnie, spiralna ścieżka standardowego dysku CD-DA lub CD-ROM rozpoczyna się od obszaru wprowadzającego i kończy się na obszarze zamykającym, który znajduje się 58,5 mm od środka dysku lub 1,5 mm od zewnętrznej krawędzi. Ta spiralna ścieżka ma długość około 5,77 km. Interesujące jest, że w napędzie 56-krotnym CAV (o stałej prędkości kątowej) podczas odczytu zewnętrznej części ścieżki dane przesuwają się pod promieniem lasera z prędkością 262 km/h. Zadziwiające jest, że nawet gdy dane przesuwają się z tak dużą prędkością, układ lasera potrafi precyzyjnie odczytywać bity (przejścia pomiędzy dziurą i płaską powierzchnią) oddalone od siebie jedynie o 0,9 mikrona!

Standard CD był zdefiniowany w oparciu o dysk 74-minutowy; wersja 80-minutowa została dodana później poprzez zmniejszenie odległości pomiędzy ścieżkami. Starsze napędy mogą mieć kłopoty z odczytem dysków 80-minutowych.

Spiralna ścieżka jest podzielona na sektory zapisywane z częstością 75 na sekundę. W przypadku dysku o pojemności 74 minut daje to maksymalnie 333 000 sektorów. Każdy sektor jest podzielony na 98 ramek informacji. Każda ramka zawiera 33 bajty: 24 bajty danych dźwięku, 1 bajt na dane subkodu i 8 bitów danych parzystości i ECC (korekcji błędów).

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Laptopy i komputery - sprawdź na Ceneo

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność

Laptopy i komputery na Ceneo