Inspiracje na Ceneo

Prędkości napędów CD

  25 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czasie wyszukiwania określonego sektora lub ścieżki muzycznej dysku, napęd odczytuje adres danych z tabeli zawartości zapisanej w obszarze rozruchowym i ustawia się w pobliżu początku tych danych na spiralnej ścieżce i oczekuje na nadejście właściwego strumienia bitów.

Ponieważ płyty CD były zaprojektowane do zapisu danych, prędkość odczytu danych musiała być stała. Aby zapewnić stały strumień danych, informacje są zapisywane na CD-ROM przy użyciu techniki CLV, czyli ze stałą prędkością liniową. Oznacza to, że ścieżka przesuwa się pod promieniem lasera ze stałą prędkością. W standardzie prędkość ta jest ustalona na 1,3 m/s. Ponieważ ścieżka jest "ciaśniej zwinięta" w środku dysku, to, aby zachować stałą prędkość liniową, dysk musi obracać się z różnymi prędkościami musi kręcić się szybciej podczas odczytu wewnętrznej części ścieżki i wolniej podczas odczytu zewnętrznej. Prędkość obrotu w napędzie jednokrotnym (prędkość jednokrotna to 1,3 m/s) zmienia się od 540 obr/min podczas odczytu wewnętrznej części dysku, do 212 obr/min przy odczycie końca ścieżki.

W celu zwiększenia wydajności producenci napędów zaczęli zwiększać ich prędkość obrotową. Napęd obracający płytę dwukrotnie szybciej oznaczany jest symbolem x2, obracający płytę czterokrotnie szybciej oznaczany jest x4 itd. Metoda ta sprawdzała się aż do nadejścia napędów dwunastokrotnych, w których, w celu zachowania stałej prędkości liniowej, prędkość obrotowa zmieniała się od 2568 obr/min do 5959 obr/min.

W przypadku wyższych szybkości bardzo trudno skonstruować silnik potrafiący odpowiednio szybko zmieniać swoją prędkość obrotową w zależności od odczytywanego obszaru dysku. Z tego powodu większość napędów o prędkościach wyższych niż x 12 zamiast zapewniać stałą prędkość liniową, obraca się ze stałą prędkością obrotową. Jest ona określana skrótem CAV. Dyski CAV są zwykle bardziej ciche niż dyski CLV, ponieważ silnik nie musi szybko przyspieszać i hamować.

Napęd (i większość nagrywarek) łączący technologie CLV i CAV jest nazywany napędem P-CAV (ang. Partial CAV, częściowy CAV). Gros urządzeń zapisujących działa w trybie CLV w czasie zapisu dysku i w trybie CAV w czasie odczytu.

Na rynku dostępne są (lub były) napędy CD-ROM o prędkościach od xl do x56 i większych. Większość napędów o prędkości do x12 to napędy CLV; większość napędów od x 16 to urządzenia CAV. W przypadku napędów CAV dysk obraca się ze stałą prędkością, więc ścieżka przesuwa się pod promieniem lasera z różną, w zależności od fizycznej lokalizacji danych na płycie CD (bliżej zewnętrznego brzegu lub środka dysku). Oznacza to również, że napędy CAV odczytują dane zapisane na brzegu dysku szybciej niż dane z jego środka. Może to być powodem wielu pomyłek. Na przykład, dwunastokrotny dysk CLV czyta dane z prędkością 1,84 MB/s bez względu na miejsce umieszczenia ich na ścieżce. Napęd szesnastokrotny CAV odczytuje dane z zewnętrznego brzegu dysku z prędkością x16 (2,46 MB/s), ale dane położone blisko środka dysku czyta z prędkością jedynie x6,9 (1,06 MB/s), ale o tym fakcie producent nie informuje. Średnia prędkość wynosi jedynie x11,5, czyli około 1,7 MB/s. Dodatkowo, założenie takiej średniej jest zbyt optymistyczne, ponieważ dyski odczytywane są od środka (wolniejszej części), a średnia dotyczy jedynie odczytu całkowicie zapełnionego dysku. Średnia obserwowana będzie od niej dużo mniejsza. Wywód ten wskazuje na to, że dwunastokrotny napęd CLV jest zauważalnie szybszy od napędu x16, a nawet od napędu x20! Należy pamiętać, że reklamowane prędkości dysków CAV są jedynie maksymalnymi prędkościami przesyłu, jakie taki napęd może osiągnąć, a może je osiągnąć tylko w czasie odczytu całkowicie zewnętrznej części dysku.

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność