<Podzespoły - zobacz ceny

Kryteria wyboru monitora - rozdzielczość

  25 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Rozdzielczość (ang. resolution) decyduje o ilości wyświetlanych na ekranie szczegółów. Jest to parametr wyrażany liczbą elementów obrazu, czyli pikseli (ang. picture elements, pixels) w poziomie i w pionie. Im większa liczba pikseli, tym dokładniejsza jest prezentacja obrazu.

Różne zastosowania wymagają różnych rozdzielczości. Aplikacje znakowe (jak aplikacje wiersza poleceń DOS) nie mają wygórowanych oczekiwań. Ich przeciwieństwem są aplikacje związane z grafiką (jak oprogramowanie DTP i, ogólnie, większość aplikacji Windows), gdzie rozdzielczość jest czynnikiem bardzo istotnym.

Podstawową różnicą między monitorami a wyświetlaczami LCD jest to, że monitory mogą wyświetlać pewien zakres rozdzielczości, oferując podobną jakość odwzorowania, podczas gdy wyświetlacze LCD projektowane są pod kątem jednego trybu pracy. Pozostałe uzyskiwane są wyłącznie drogą wymuszonego skalowania. Choć skalowanie zapewniane przez nowe modele paneli LCD jest znacznie lepsze niż to, z którym spotykaliśmy się w starych laptopach, uzyskiwane efekty nie mogą się równać z zapewnianymi przez tradycyjny kineskop.

Wraz z rozwojem technologii komputerów osobistych, zapewniane przez karty graficzne rozdzielczości ekranu rosły stosunkowo powoli. W poniższej tabeli zestawiliśmy rozdzielczości standardowe, wraz z używanymi do ich opisu terminami:

Rozdzielczość Skrót Nazwa
640x480 VGA Video Graphics Array
800x600 SVGA Super VGA
1024x768 XGA eXtended Graphics Array
1280x1024 SXGA Super XGA
1600x1200 UXGA Ultra XGA

Termin VGA wciąż wykorzystuje się powszechnie jako określenie standardu wyświetlania z rozdzielczością 640x480 i 16 kolorami. Jest to standardowy tryb pracy większości systemów Windows. Wyróżnia się pod tym względem Windows XP, w którym domyślnym trybem pracy jest tryb wykorzystujący rozdzielczość 800x600. Tym samym skrótem VGA opisywane jest 15-pinowe złącze wykorzystywane przez większość kart graficznych do komunikacji z monitorem. Złącze 20-stykowe zapewnia obsługę paneli LCD zgodnych ze specyfikacją DFP. Większych rozmiarów złącze 24-stykowe znajdziemy w wyświetlaczach DVI-D. Wyświetlacze DVI-I korzystają z jego odmiany o 29 stykach.

Skróty SVGA, XGA, SXGA i UXGA stosuje się coraz rzadziej. Ich miejsce zajmują bezpośrednio podawane wartości liczbowe. Większość kart graficznych zapewnia obecnie obsługę trybów 640x480, 800x600, 1024x768 i 1280x1024 (z różną głębią kolorów). Nie jest też rzadkością obsługa trybu 1600x1200 i wyższych.

Ponieważ wszystkie monitory oraz większość nowych i planowanych wyświetlaczy LCD zapewnia możliwość pracy z wieloma rozdzielczościami, jest w czym wybierać. Dostępne kombinacje rozdzielczości i głębi (liczby) kolorów mogą być ograniczone ilością pamięci RAM karty graficznej. Jeżeli przełączenie do trybu o wyższej rozdzielczości wymaga zredukowania liczby wyświetlanych kolorów, można szykować się do zakupu karty graficznej z większą ilością pamięci. Przed laty pamięć na karcie graficznej mogła być rozbudowywana, obecnie producenci nie zapewniają takiej możliwości.

Jaka rozdzielczość będzie najlepsza? Ogólnie rzecz biorąc, większa rozdzielczość wymaga większej powierzchni ekranu. Dlaczego? Ikony i tekst w systemie Windows korzystają ze stałej liczby elementów obrazu. W wysokich rozdzielczościach stają się więc bardzo małe. Użycie większego monitora (jak 17-calowy lub większy) pozwala wykorzystać możliwości karty bez utraty czytelności tekstów na ekranie.

Aby lepiej zrozumieć tę zależność, spróbujmy kilku trybów pracy na dowolnym komputerze. Przełączanie między trybami 640x480, 800x600 i 1024x768 powoduje charakterystyczne zmiany w wyglądzie ekranu.

W rozdzielczości 640x480 wyświetlany na ekranie tekst i ikony są duże. Ponieważ elementy wyświetlane na pulpicie Windows 9x/2000/Me zawsze składają się z takiej samej liczby pikseli, zmiana do wyższej rozdzielczości powoduje ich wyraźne zmniejszenie. Oznacza to zarazem, że widoczna będzie większa część dokumentu lub strony WWW - każdy wyświetlany element zajmuje mniej miejsca.

Do pracy z rozdzielczością 640x480 w zupełności wystarczy monitor 15-calowy. Gdy jednak zechcemy skorzystać z trybu 1024x768, 15-calowa przekątna może okazać się niewygodna. Monitor 17-calowy zapewnia w takiej sytuacji wyraźną poprawę. Poniżej przedstawiona jest lista rozdzielczości i minimalnej, niezbędnej do wygodnej pracy z nimi, przekątnej monitora:

Rozdzielczość Minimalna zalecana przekątna monitora Minimalna zalecana przekątna panelu LCD
640x480 14" 15"
800x600 15" 15"
1024x768 17" 15"
1280x1024 19" 17"
1600x1200 21" 18"

Wiele monitorów zapewnia obsługę większych rozdzielczości niż te, które odczytamy z powyższego zestawienia. Jeżeli monitor jest zbyt mały dla danej rozdzielczości, większość użytkowników skarży się na trudności w korzystaniu z małych elementów na ekranie i bóle oczu. Poza tym, monitory tańsze i sprzedawane w zestawach nie zapewniają w najwyższych rozdzielczościach odpowiedniej stabilności obrazu.

Wolne od zakłóceń związanych ze zbyt wysokim ustawieniem rozdzielczości są panele LCD. Z natury ich obraz jest ostry i dobrze zogniskowany. Dodatkowo, informacja o rozmiarze ekranu opisuje jego obszar użytkowy. Poziom ostrości wyświetlaczy ciekłokrystalicznych umożliwia wyświetlanie na nich obrazu w rozdzielczości, która byłaby nie do przyjęcia na monitorze o tej samej przekątnej.

Dobrym przykładem mogą być wyrafinowane modele komputerów przenośnych, wyposażone w panele o przekątnej 14 cali lub 15 cali, dostosowane do rozdzielczości 1024x768. Praca z nimi jest możliwa tylko dzięki wyjątkowej przejrzystości obrazu.

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność