<Podzespoły - zobacz ceny

Kryteria wyboru monitora - wielkość piksela

  25 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ważnym parametrem monitora kineskopowego jest wielkość piksela (ang. dot pitch), o której decyduje zastosowana maska luminoforu. Maska (ang. shadow mask, aperture grille) to metalowa płyta znajdująca się w przedniej części monitora, tuż przy luminoforze. Maska ma tysiące otworów, które służą do ogniskowania strumieni poszczególnych dział elektronowych w taki sposób, że każde z nich rozświetla jednocześnie tylko jeden punkt luminoforu w odpowiednim kolorze.

Jedynie ze względu na dużą częstotliwość odświeżania zawartości ekranu (60 - 85 razy na sekundę) wszystkie punkty sprawiają wrażenie rozświetlanych jednocześnie. Maska zabezpiecza więc przed uderzeniami elektronów w niewłaściwe miejsca obrazu.

W przypadku monitora monochromatycznego elementem obrazu jest pojedynczy fragment luminoforu. W monitorach kolorowych, element obrazu tworzy triada - grupa trzech punktów luminoforu (czerwony, zielony i niebieski). Wielkość piksela to odległość (w milimetrach) pomiędzy triadami, mierzona jako odległość od środka jednego punktu luminoforu do środka punktu w tym samym kolorze, należącego do triady sąsiadującej. Mniejsza wielkość piksela to mniejsza odległość między triadami. Element obrazu rozmieszczone są wówczas gęściej, co zapewnia wysoką ostrość obrazu. Ekran o dużej wartości rozmiaru piksela będzie z kolei mniej ostry.

Pojęcie wielkości piksela nie ma odniesienia do wyświetlaczy LCD, gdzie w miejsce triad luminoforu wykorzystywane są tranzystory.

Oryginalny monitor kolorowy komputera IBM PC dysponował wielkością piksela 0,43 mm. Wykracza ona poza współczesne normy. Dla zapewnienia odpowiedniej ostrości obrazu, producenci monitorów redukują tę wartość. Większość monitorów ma piksele o wielkości z zakresu od 0,25 do 0,30 mm. Aby uniknąć zjawiska ziarnistości obrazu, należy wybrać model zapewniający tę wartość na poziomie 0,26 mm. Zdecydowanie należy odradzić monitory, w których rozmiar elementu obrazu przekracza 0,28 mm. Brakuje im przejrzystości zarówno przy wyświetlaniu grafiki, jak i tekstu. Mimo że mniejszy kineskop i większy rozmiar piksela pozwalają oszczędzić nieco pieniędzy, ich wady szybko dają się we znaki.

Monitory oparte na kineskopach Sony Trinitron i Mitsubishi DiamondTron wyposażone są w maskę szczelinową (ang. aperture grille), gdzie zamiast otworów wykorzystywane są pionowe szczeliny. Zapewnia to większą jasność obrazu, choć przy spojrzeniu z bardzo małej odległości można rozpoznać przewody stabilizujące. W miejsce wielkości pikseli producent podaje wówczas informację o rozstawie szczelin. Rozstaw 0,25 mm odpowiada wielkości piksela 0,27 mm.

Niektóre monitory firmy NEC wyposażone są w odmianę maski szczelinowej (ang. slotted mask), która pozwala uzyskać większą jasność, charakterystyczną dla maski szczelinowej, i zachować jednocześnie mechaniczną stabilność maski tradycyjnej.

Wielkość piksela lub rozstaw szczelin to jeden z najważniejszych parametrów każdego monitora. Nie decyduje jednak o wszystkim. Może się okazać, że monitor o nieco większym rozstawie pikseli zapewnia lepszą jakość od podobnego, o mniej wyrafinowanej masce. Nic nie zastąpi faktycznego obejrzenia grafiki i tekstu wyświetlanych przez konkretny model.

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność