Laptopy i komputery - porównaj na Ceneo

Kryteria wyboru monitora - właściwy rozmiar

  25 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zakres rozmiarów monitorów kineskopowych sięga od 15 cali do 42 cali przekątnej. Im większy monitor, tym wyższa cena. Ceny monitorów większych niż 19-calowe są już zdecydowanie wysokie. Typowe obecnie rozmiary monitorów to 17 cali, 19 cali i 21 cali. Niestety, jest to zazwyczaj długość przekątnej lampy kineskopowej, a nie faktycznie wyświetlanego przez monitor obrazu.

Porównywanie monitorów różnych firm nie będzie rzetelne, o ile nie uwzględnimy faktycznego rozmiaru powierzchni "aktywnej". Obszar aktywny ekranu to część jego powierzchni faktycznie rozświetlana przez strumienie elektronów. W świecie systemów Windows odpowiada on płaszczyźnie pulpitu.

Różnice są dość znaczne. 17-calowy monitor jednej firmy wyświetla obraz 16-calowy, a innej - 15,5-calowy. Oczekiwać można utraty od 1 do 1,5 cala przekątnej. Informacje o obszarze aktywnym znaleźć można w opisie monitora, jego reklamach lub na stronie WWW producenta. Podstawowym zaleceniem przy wyborze monitora jest więc kierowanie się rozmiarem użytecznym, a nie "nominalnym".

Większość sprzedawanych obecnie monitorów to monitory 17-calowe. Jest to więc nowy standard, zagrożony już spadającymi poniżej 1400 zł cenami monitorów 19-calowych.

Monitory wyższej klasy umożliwiają zazwyczaj wyświetlenie - bez utraty jakości - obrazu, który wykorzysta pełny rozmiar kineskopu. W modelach tańszych też jest to możliwe, widać jednak, że wykraczamy wówczas poza normalnie zapewniane przez urządzenie możliwości. Często okazuje się, że lepiej ustawić obraz mniejszy, ale pozbawiony zniekształceń.

W większości sytuacji monitor 17-calowy będzie zakupem najbardziej opłacalnym. Rozmiar taki stosuje się w większości nowych systemów, zwłaszcza wyposażonych w środowisko Windows. Różnica cenowa w stosunku do wersji 15-calowych staje się coraz mniejsza. Przekątna 17 cali jest więc teraz rozsądnym i wygodnym minimum. Monitory 19- i 21-calowe zaleca się dla systemów specjalnych, zwłaszcza tych, które pracują z aplikacjami graficznymi.

Jedną z przyczyn, dla których nie warto polecać tanich, dostępnych w większości sklepów detalicznych, zestawów jest to, że zawierają 15-calowe monitory. Gdy rozdzielczość 1024x768 staje się standardem, który wykorzystuje zarówno oprogramowanie, jak i strony WWW, 17-calowa przekątna to minimum konieczne do niezbędnej wygody. Gdy z kolei tani zestaw komputerowy zawiera 17-calowy monitor, jego częstotliwość odświeżania w wymienionej rozdzielczości jest zbyt mała. Kupowanie komputera i monitora osobno pozostawia szeroką swobodę wyboru i umożliwia sięgnięcie po model o dopasowanych parametrach. Gdy istotne znaczenie ma ilość zajmowanego przez urządzenie miejsca, można zdecydować się na zakup panelu LCD. Warto zwrócić uwagę, że kilku producentów oferujących zarówno zestawy komputerowe, jak i wyświetlacze ciekłokrystaliczne sprzedaje od niedawna kompletne systemy, w których monitor został zastąpiony właśnie panelem.

Monitory o dużej przekątnej są szczególnie użyteczne w zastosowaniach takich jak CAD czy DTP, kiedy wyświetlanych jest wiele elementów, z których każdy musi być dobrze widoczny. Już monitor 17-calowy umożliwia wyświetlenie prawie całej strony A4 w skali 1:1. Można więc korzystać z wiernego odwzorowania stron drukowanych. Obniża to ilość wydruków próbnych.

Na znaczenie rozmiaru i rozdzielczości monitora wpływa rosnąca popularność Internetu. Wiele stron projektuje się pod kątem wyświetlania w rozdzielczości 800x600 lub wyższej. O ile monitor 15-calowy sprawdza się w rozdzielczości 800x600, monitor o przekątnej 17 cali, pracujący w trybie 1024x768 umożliwi wygodne przeglądanie każdej z wyszukanych stron, bez wysilania wzroku (o ile zapewnia częstotliwość odświeżania 75 Hz lub wyższą) i nieustannego przewijania.

Mimo że wiele monitorów o przekątnej mniejszej niż 17 cali ma fizyczną możliwość pracy w rozdzielczości 1024x768 lub nawet wyższej, czytanie tekstu o niewielkim rozmiarze sprawia wielu osobom dużą trudność. Częściowe uniknięcie tego problemu umożliwia opcja Używaj dużych ikon systemów Windows 98/Me/2000/XP, dostępna w oknie Właściwości ekranu, w zakładce Efekty. W Windows 95 opcja zmiany wielkości samych ikon nie jest tak łatwo dostępna. Można użyć karty Ustawienia i wybrać opcję Duże czcionki, jednak nie każdy program przy takim ustawieniu pracuje poprawnie.

latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Laptopy i komputery - sprawdź na Ceneo

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność

Laptopy i komputery na Ceneo