Laptopy i komputery - wybierz na Ceneo.pl

Płaskie monitory LCD

  25 lipiec 2010
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Biurkowe monitory ciekłokrystaliczne, jeszcze niedawno atrybut futurystycznych pokazów, zaczynają być obecnie istotną alternatywą, poważnie rozważaną przy zakupach biurowych. Posiadacze kart graficznych z dwoma złączami monitora już teraz chętnie dołączają panele LCD jako wyświetlacze pomocnicze lub wprost zastępują nimi wysłużone już "kineskopy".

Monitor LCD zapewnia kilka korzyści. Pierwszą jest duża powierzchnia robocza ekranu. Faktyczny rozmiar obrazu 15-calowego wyświetlacza LCD jest często równy rozmiarowi obrazu 17-calowego monitora. Ponieważ w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych stosuje się adresowanie bezpośrednie (każdemu elementowi obrazu odpowiada jeden tranzystor), dokładność prezentacji grafiki jest niemal doskonała. Wyświetlacze LCD wolne są od problemów nękających monitory: zniekształceń poduszkowych i beczkowych czy zakłóceń konwergencji (zjawiska "halo" na brzegach wyświetlanych elementów).

Koszty eksploatacji panelu LCD zmniejsza niski pobór energii, związany między innymi z niewielkim wydzielaniem ciepła. Brak lampy katodowej pozwala zapomnieć o szkodliwych polach elektromagnetycznych (emisji VLF, ELF itp.).

Wyświetlacz LCD charakteryzuje niewielka "głębokość" (odległość ekranu od tylnej ściany obudowy), często można go nawet przymocować do ściany. Niektóre modele umieszczane są na obrotowej podstawie, umożliwiającej łatwe obracanie ekranu o 90 stopni, jak również wybieranie pomiędzy tradycyjnym, poziomym układem ekranu, a - użytecznym w przetwarzaniu tekstów i pracach typu DTP - układem pionowym. W parze z niewielkimi rozmiarami idzie ograniczenie masy wyświetlaczy.

W rozwiązaniach stosowanych przez różnych producentów wyświetlaczy LCD dominują dwa standardy:

 • Digital Flat Panel (DFP, płaski panel cyfrowy). Norma przyjęta przez znaną organizację Video Electronic Standards Association (VESA, Stowarzyszenie Normalizacyjne Wideoelektroniki) w lutym 1999 roku.
 • Digital Visual Interface (DVI, cyfrowy interfejs wideo). Norma zaproponowana przez Digital Display Working Group (DDWC, Grupa Robocza ds. Wyświetlaczy Cyfrowych) w kwietniu 1999 roku. Zdobyła uznanie producentów sprzętu i stała się standardem de facto, obsługiwanym przez większość kart graficznych z "górnej półki".

Przed zakupem monitora LCD warto również rozważyć kilka jego mniej przyjemnych cech:

 • Jeżeli regularnie zmieniamy rozdzielczość ekranu (jak robią m.in. projektanci stron WWW), istotne jest funkcjonowanie monitora LCD w każdej z nich. Starsze modele przy przełączaniu do mniejszej rozdzielczości zmniejszają po prostu rozmiar powierzchni roboczej, wykorzystując jedynie niezbędną ilość elementów obrazu. Powszechna jest obecnie możliwość skalowania obrazu, tak aby ekran o rozdzielczości 640x480 wykorzystał całą powierzchnię matrycy 1024x768. Norma DD WG wymaga, aby skalowanie było zapewniane przez panel, kontroler grafiki lub oba te urządzenia. Warto zwrócić uwagę na jakość skalowanego obrazu.
 • Jeżeli wybieramy panel analogowy, płacimy mniej i możemy korzystać ze standardowej karty graficznej. Przekształcenia sygnału odbijają się jednak negatywnie na jego jakości, zarówno przy wyświetlaniu tekstu, jak i grafiki. Sygnał cyfrowy komputera zostaje przekształcony przez kartę graficzną do postaci analogowej (VGA), po czym, wewnątrz panelu, przywracana jest forma cyfrowa. Rezultatem takich operacji może być rozsynchronizowanie lub niestabilność elementów obrazu, polegające na włączaniu i wyłączaniu komórek przyległych - mechanizm wyświetlania panelu nie jest w stanie jednolicie przyporządkować odbieranych danych. Większość paneli dysponuje oprogramowaniem redukującym poziom tego zjawiska, nie zawsze jednak możliwe jest uzyskanie zadowalających wyników.
 • Panel cyfrowy jest wolny od problemów związanych z konwersją o ile zostanie przyłączony do odpowiedniej karty graficznej. Większość niedrogich, dostępnych w każdym sklepie kart graficznych nie zapewnia obsługi komunikacji cyfrowej. Podobnie jest z chipsetami graficznymi wbudowanymi w płyty główne.
 • Wysokiej jakości panele LCD wyświetlają kontrastowy tekst i grafiką. W porównaniu z możliwościami monitorów ograniczona pozostaje skala barw, wyraźnie uboższa, gdy wyświetlane są kolory bardzo jasne lub bardzo ciemne.
 • Większość wyświetlaczy LCD nie zapewnia równie krótkiego czasu reakcji jak tradycyjne monitory. Może to spowodować, że filmy, pełnoekranowe gry 3D i animacje będą wyglądać na "rozmazane". Aby uniknąć takiego problemu, należy zwrócić uwagę na wykorzystanie w wyświetlaczu kryształów o krótkim czasie reakcji.

Dzięki obniżkom cen, wzrostowi produkcji paneli o większych rozmiarach i upowszechnieniu standardu DVI na rynku kart graficznych, wybór panelu LCD staje się opcją coraz bardziej ekonomiczną i uzasadnioną.

Gdy przyjdzie wybrać konkretny model, należy zwracać uwagę na następujące cechy:

 • Praca panelu w rozdzielczości podstawowej i pozostałych - wszystkich, które zamierzamy używać.
 • Jeżeli rozważamy zakup panelu cyfrowego, nie wolno zapominać o niezbędnym złączu na karcie graficznej. Inne niezbędne cechy karty graficznej to zazwyczaj obsługa standardów OpenGL i szybkiej grafiki 3D (wykorzystywanej przez gry), możliwość podłączenia do telewizora i oprogramowanie do odtwarzania filmów DVD. Ponieważ większość dobrych kart graficznych, opartych na nowych chipsetach firm NVID1A i ATI, wyposaża się w złącze DVI, nowy zakup nie powinien przysporzyć trudności. Mimo że w nowszych komputerach przenośnych również instaluje się złącze cyfrowe, w modelach starszych dostępne jest wyłącznie złącze VGA.
 • Jeżeli wyświetlacz ma pracować z więcej niż jednym komputerem, wskazany jest zakup panelu o dwóch złączach - VGA i DVI. Ponieważ panele LCD są lżejsze i mniejsze niż tradycyjne monitory, stają się często naturalnym wyborem dla tych, którzy chcą korzystać z jednego monitora, przyłączanego na przemian do komputera przenośnego i stacjonarnego. Jeżeli panel ma dwa wejścia, regularne odłączanie komputera stacjonarnego może nie być konieczne.
 • Sprawdzamy, czy komputer ma wymagane przez kartę graficzną złącze. Wiele tańszych komputerów wyposaża się obecnie we wbudowaną kartę graficzną AGP. Jednocześnie zostają one pozbawione zewnętrznego złącza AGP. Wykorzystywanie złącza PCI do komunikacji graficznej staje się już rozwiązaniem przestarzałym. Wraz z upowszechnieniem paneli LCD można liczyć na coraz szerszą obsługę wyświetlaczy ciekłokrystalicznych przez elementy wbudowane. Na dzień dzisiejszy niemal zawsze korzystać będziemy z karty rozszerzeń przyłączonej do złącza AGP na płycie głównej. NVIDIA nForce i ATI RADEON IGP to przykłady pionierskich chipsetów zintegrowanych, które zapewniają obsługę obu rodzajów wyświetlaczy.
 • Jeżeli zamierzamy pracować z obrazem wideo, animacją lub grami, sprawdzamy dokładnie wydajność duetu panel-karta, który zamierzamy zakupić.
 • Mimo że kąt widoczności obrazu paneli z matrycą aktywną jest większy niż w starszych rozwiązaniach z matrycą pasywną i podwójnym skanowaniem, wciąż nie dorównuje on monitorom. Jest to istotne ograniczenie, gdy pojawia się kwestia stosowania wyświetlacza w prezentacjach dla większych grup. Aby zwiększyć kąt widoczności, kilku producentów opracowało opatentowane rozszerzenia standardowej technologii TFT, takie jak IPS (Hitachi) i MVA (Fujitsu). Z obydwu tutaj wymienionych korzystają również inni producenci.
 • Wysoki współczynnik kontrastu (różnica jaskrawości między białym i czarnym) zapewnia ostrość tekstu i żywe kolory. Dla typowego monitora wartość współczynnika kontrastu to 245:1. W nowszych modelach sięga on 400:1. Średni kąt widoczności obrazu bez utraty kontrastu wynosił 129 stopni.
 • Wbudowane głośniki i koncentrator USB to miłe dodatki, jednak o wyborze ostatecznie decydować powinny wrażenia wzrokowe. Ponieważ przeglądy paneli LCD nie zawierają szczegółowych informacji o poziomym i pionowym kącie widoczności oraz współczynniku kontrastu, niezbędne jest samodzielne badanie oferowanych w sklepach modeli. Panel należy obejrzeć pod różnymi kątami. Jeżeli ma on pracować jako drugi wyświetlacz tego samego komputera, jakość obrazu obserwowanego "pod kątem" jest niezwykle ważna.
 • Jeżeli pracujemy z tekstem czy układem graficznym, warto poszukać modeli o obrotowej podstawie i umożliwiających pracę w orientacji pionowej. Zapewnia to wiele paneli, zwłaszcza 17-calowych i większych. Warto jednak zwrócić uwagę, że wydajność wyświetlania w orientacji pionowej jest zazwyczaj niższa niż w pozycji tradycyjnej. Jeżeli zamierzamy korzystać z możliwości obracania ekranu, warto przyjrzeć się jego pracy w obu pozycjach.
latino-ino

Strona internetowa: komputery-pc.info

Skomentuj

Popularne Artykuły

Pomagaj z nami

Reklama

Nowości

Szukaj

Kupuj najtaniej

Społeczność